Z deníku radiotelegrafisty - křest knihy

Křest nové knihy z tvorby Pavla Vančaty

Tak to tu zřejmě ještě nebylo - v neděli 18.8.2013 jsme měli možnost a čest se zúčastnit slavnostního křtu zcela nové knihy. Křest se odehrál v místě narození hlavní postavy knihy - Pavla Tofla, který svůj krátký život zakončil na frontě II.světové války.

Pavel Tofel se narodil v domě - místní hospody U Toflů. A tak byl křest velmi symbolický.

 


Když jsem přiběhl asi hodinu před zahájením, byl jsem velmi překvapen věkem autora. Toho jsem si představoval jako staršího člověka, možná i s bradkou, který se po večerech prohrabává stohy dokumentů a hledá v nich svou pravdu. Pavel Vančata, když jsme se vzájemně představili, naopak zosobňoval mladého ambiciózního muže, který ví, co chce a jak se k tomu dostane. No nic, moje chyba, člověk si nemá dělat úsudky předem...

Několik řádek o autorovi představované knihy:

Pavel Vančata se zabývá historií letců z II. světové války, je mimo jiné autorem knihy Letec po hvězdách (2009) a RCAF bylo jejich osudem (2008).
"Z deníku radiotelegrafisty", knihy, která se na Bystrém křtila, je jeho nejnovější dílo, podrobnosti o knize jsou dostupné na stránkách WEBu "Svět křídel" a také zde - ukázky z knihy. Představovaná knížka pak má 360 stran a obsahuje 200 fotografií a dobových dokumentů na pěkném křídovém papíře.

Projektor už byl připraven, ještě poslední domluvy a přednáška může začít. Nejprve ale bylo nutné počkat, až se hosté pohodlně usadí. Oproti obavám autora, že nepřijde dostatek zájemců, se sál hospody U Toflů zaplnil celý. Tato jeho obava nakonec měla jediný negativní důsledek - byl připaven menší počet knih po zájemce, ale o tom potom.

První část přednášky byla věnována všeobecným informacím o účasti vojáků v počátku světové války. Informace se poté stočily na popis účastí vojáků z Bystrého a okolí. Zajímavou kapitolou přednášky bylo povídání o situaci na tehdejší frontě, které bylo doplňováno faktografickými poznámkami a dokumenty z té doby.

Samotná knížka je vychází z deníku Pavla Tofla a zachycuje Toflovu cestu odbojem přes Polsko, cizineckou legii a čs.armádu ve Francii do Velké Británie. Tam vstoupil Pavel Tofel do letectva RAF. Byl vycvičen jako specialista radiotelegraf- střelec. Sloužil pak v řadách 311.perutě nejprve nálety nad nepřátelské území a hlídkové lety nad Biskajským zálivem proti nepřátelským ponorkám.

Když byla přednáška v závěru, vystoupila v rámci diskuze paní Irena Švrčinová a přispěla svými vzpomínkami na diskutovanou dobu a aktéry. Přinesla ukázat jinou faktografickou knížku, věnující se dějinám Frýdlantu nad Ostravicí, Lubna a Nové vsi. Velmi citově podbarveném svém příspěvku vzpomněla na dobu, kterou osobně zažila. Diskuzi obohatil svými vzpomínkami a zejména přinesenou sadou medailí i pan Velička. Přihlásil se i pan Emanuel Kolajta a vzpomenul na diskutované osoby i jako člověk, který je osobně znal. Na stejnou dobu vzpomíná i pan Václav Sichoň, který zhromáždil na diskutovanou dobu množství dokumentů.

Asi by bylo možné i dále diskutovat, ale bylo nutné provést i výše zmíněný křest knihy. Autor vyzval bratry Toflovy, aby zmíněnou knížku slavnostně pokřili. Zde je nutné po zajímavost zmínit drobnost - knížka byla pokřtěna vodou z potoka Bystrého, byl to svým způsobem symbolický akt, který spojoval knihu o Pavlovi a jeho přáteli, Bystré a místo, kde Pavel Tofel zahynul.

Knížka byla pokřtěna, a zájemci o ni ji rychle na místě všechny vykoupili. Zakoupené knihy byly na míste autorem podepsány. Místostarosta obce, Ladiskav Gurecký, přislíbil pro neuspokojené zájemce knihu hromadně zajistit prostřednictvím obce a ve spolupráci s autorem - takže, stále je možné zajímavou knížku získat do své knihovny.

Co k tomu dodat - na Bystrém se uskutečnila velmi zajímavá a neobvyklá akce. Vždyť kdy se stane, aby v místě rodného místa hlavní postavy faktografické knihy autor pokřtil svou knihu. Měli jsem možnost se vrátit zpět do historie a to ne neosobním vzpomínáním, ale autentickým povídáním o lidech, kteří zde skutečně bydleli, zanechali zde po sobě stopu a stále ještě žijí lidé, kteří na ně pamatují. O to víc občas, při vyprávění autora knihy, nebo vzpomínkách místních, zamrazilo v zádech - opravdu nebyla to jednoduchá doba. A byla to doba zlá, která krutě zamotala osudy mnohých z našich předků.

V této souvislosti byl připomenut i památník na Bystrém u bývalé školy. U tohoto památníku se mnozí každý rok schází, aby si připomenuli oběti světové války. Jméno Pavla Fofla je zde vyryto do kamene pomníku také.

-vl